Klasa 6 (piątek)

15 października- informacje

Język polski:

Podczas lekcji opracowywaliśmy lekturę “Janko Muzykant”. Poruszaliśmy zagadnienia takie jak:

• kto jest autorem noweli?
  • czas i miejsce wydarzeń
  • sytuacja na ziemiach polskich w XIX wieku
  • omówienie bohaterów noweli
  • omówienie wydarzeń
  • charakterystyka Janka- jakim był chłopcem
  • jaki wniosek na zakończenie możemy wyciągnąć z tej noweli ?
  • co oznacza przysłowie: Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie ?

W ramach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności rozwiązywaliśmy rebusy.

Praca domowa:

• Przygotuj sie do testu z lektury- powtórz i przypomnij najważniejsze informacje- patrz plan wydarzeń w zeszycie oraz informacje z lekcji.
  • Wykonaj ćwiczenie na stronie wordwall–  przy logowaniu wpisz swoje imię i nazwisko.
  • Rozwiąż krzyżówkę – przyporządkuj wyrazy pojawiające się w noweli do odpowiednich opisów (kopia rozdana podczas  lekcji)
  • Proszę  zgłosić  kandydaturę Janko Muzykanta do programu “Mam talent”. W tym celu zredaguj krótką opinię, w której przedstawisz wyjątkowe zdolności bohatera (ćwiczylismy to na lekcji podczas pracy w grupach).

INFORMACJA

Bardzo proszę, aby na przyszłe zajęcia uczniowie nauczyli się pięknie czytać załączony wiersz ( na pamięć na 29 października- konkurs o patronie szkoły)

Dziękuję

8 października – informacje

Język polski:

1. Czy możliwe jest szczęśliwe dzieciństwo bez telewizji, gier komputerowych i elektronicznych? –
    na podstawie fragmentu opowiadania Zofii Nałkowskiej “Wspomnienia z dzieciństwa”- podręcznik strona 24-25.
  2. Pisownia spółgłosek miękkich- powtórzenie

1. Złoty wiek w Polsce.
  2. Zygmunt August – ostatni z Jagiellonów

1. Język polski-ćwiczenia ze stron 27-29
  2. Historia- ćwiczenia z podręcznika- str. 16-17
  3. LEKTURA “JANKO MUZYKANT” – na następne zajęcia!!!

1 października – informacje

Język polski:

1. Czy talent wystarczy, by osiągnąć sukces w życiu? Czytamy i analizujemy tekst opowiadania “Strugane ptaszki” – podręcznik strona 16-17.
  2. Zasady pisowni wielką i małą literą- przypomnie i utrwalenie.

Historia:

1. Synowie Kazimierza Jagiellończyka na polskim tronie.  Zygmunt Stary i jego polityka. Kim była Królowa Bona? Hołd pruski.

Praca domowa:

1. Naucz się czytać opowiadanie pt:” Strugane ptaszki “- str. 16/17.
  2. Napisz w zeszycie kilka zdań na temat “Kim będę w przyszłości?”. Możesz także zaprojektować swoją wizytówkę nawiązującą do wykonywanego zawodu w przyszłości- praca na dodatkową ocenę.
  3. Wykonaj ćwiczenia 5,6 i 7 / strona 20 oraz 10 str. 21
  4. Pamiętaj, że podczas następnych zajęć omawiamy “Janko Muzykanta”- koniecznie przeczytaj!
  5. Historia- ćwiczenie 3 str. 17 oraz 6 str. 18

Do zobaczenia!

24 września- informacje

Język polski:

1. Pisownia nie z różnymi częściami mowy – powtórzenie wiadomości. Ćwiczenia str. 13-15.
  2. Proszę dokończyć ćwiczenia 3/13, 8 i 9/15. ( w klasie wykonaliśmy 4, 5 i 6- osoby nieobecne- proszę o uzupełnienie)
  3. Czytamy w domu “Janko Muzykanta”

Zachęcam do udziału w konkursie- ROK 2021 W 365 SŁOWACH. Informacje z załącznikach.

Geografia:

1. Wstęp do geografii Polski. Czym zajmuje się geografia?- proszę przypomnieć wiadomości z lekcji- podręcznik str. 3-6
    2. Wykonaj ćwiczenia- str. 7 w podręczniku (1 i 2)

1. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości z klasy 5
    2. Zachęcam do udziału w konkursie plastycznym zorganizowanym przez IPN „Laurka dla bohatera”- szczegóły w załączniku:

PROSZĘ PAMIĘTAĆ, ŻE UDZIAŁY W KONKURSACH TO DODATKOWA OCENA!!!!

Informacje szkolne:

W piątek – 1 października można dokonać opłaty za szkołę.

Język polski:

1. Lekcja organizacyjna: zasady panujące w naszej klasie. Co możemy zrobić, aby było nam razem milej, weselej, aby nauka przynosiła nam satysfakcję i abyśmy chętniej przychodzili do szkoły?- burza mózgów.
    2. Jesteśmy starsi, doroślejsi, stawiamy sobie wymagania- Czytamy wpólnie  wiersz D. Mallocha- “Jeśli nie możesz…”
    3. Ćwiczenia sprawdzające i utrwalające wiedzę – podręcznik str. 8-9.

Praca domowa:

1. Napisz w zeszycie minimum 10 zdań o swoich wakacjach- możesz użyć czasowników z ramki- str. 7 w podręczniku.
    2. Lektura “Janko Muzykant” Henryka Sienkiewicza do przeczytania na 9 października ( załącznik pdf.)

Sprawy organizacyjne:

• Do szkoły uczniowie przychodzą z plecakiem zaopatrzyonym w podstawowe przybory szkolne: długopisy, ołówki (zatemperowane),kredki, zeszyty, folder na luźne kartki  oraz podręczniki.
    • W tym roku szkolnym poproszę o przygotowanie dwóch  zeszytów:                                                                                       do języka polskiego oraz jeden do historii i geografii ( z jeden strony historia, z drugiej geografia)

Moje dane kontaktowe:

agarebeszko@yahoo.com

773 600 6544

*******************************************************************************************************