Show

St. Albert Chmielowski Polish School
2600 North Sayre Ave.
Chicago, IL 60707
773-430-2099

Klasa 7 (sobota)

    Zadanie domowe na 20 kwietnia.

    Proszę napisać wypracowanie na temat ” Moje wymarzone wakacje” (minimum 150 słów).

     

    Zadanie domowe na 13 kwietnia.

    Język polski: Przeczytać jeszcze raz opowiadanie ” Z wizytą w Wilanowie” i odpowiedzieć na pytania w zad.1,2 /130 oraz zrobić ćwiczenia 7, 8, 9 ze strony 126.

    Geografia: Przygotować się do testu.

     

    Nie ma zadania domowego na 6 kwietnia. 

     

    Kartki Świąteczne Wielkanocne. Wyślij świąteczną kartkę wielkanocną ...

    Zadanie domowe na 23 marca.

    Język polski: Zadania 7 i 8 str. 226 oraz nauczyć się pięknie czytać wiersz “Hosanna!” ze str.223

    Geografia: Napisać o miejscowościach  Polsce, z których  pochodzą Wasi rodzice/opiekunowie. Proszę określić jaki to region Polski i czym się charakteryzuje oraz  co ciekawego można zobaczyć w tej miejscowości i najbliższej okolicy (jeżeli to mała miejscowość to proszę napisać cos więcej o regionie, w którym leży).

    Miłego tygodnia życzę.

    Zadanie domowe na 16 marca.

    Język polski: Ćwiczenia 2,3,7 ze str.196-197. Poza tym proszę przygotować się do dyktanda z –ó, rz, ż. Będzie ten sam tekst  co w  ćwiczeniu nr 10/175 czyli fragment “Ze wspomnień Automateusza”

    Historia: Proszę obejrzeć krótki filmik ‘ Pierwsi Polacy w Ameryce” i zapisać kim byli pierwsi Polacy, którzy przybyli do Ameryki i gdzie się osiedlili.

    https://youtu.be/dQYVCKMD_78?si=9LzFC4qGBbaehta8 

    Geografia: Obejrzeć film “Polska, 10 ciekawych miejsc gdzie warto pojechać”.  Wybrać jedno z omawianych miejsc i napisać o tym krótki list do kolegi/koleżanki reklamujący wybrane przez Was miejsce.

    UWAGA: Mam nadzieję, ze wysłaliście już Państwo prace swoich dzieci na konkurs “Być Polakiem”. Jeżeli ktoś tego nie zrobił to bardzo proszę wysłać do piątku do 15 marca. Z góry dziękuję za zaangażowanie.

     

    Zadanie domowe na 9 marca.

    Język polski: Zadania nr 5 i 9 /175 oraz 2 /176 i 4/177.  W zeszycie proszę rozwinąć  “Prawdziwy przyjaciel/przyjaciółka to …………….” (w kilku zdaniach napisać jakie cechy powinien mieć przyjaciel)

    Geografia: Uzupełnić mapy konturowe ze str. 94-95. Na pierwszej zaznaczyć parki narodowe, a na drugiej wpisać nazwy krain geograficznych.  Proszę poćwiczyć wyszukiwanie głównych rzek, miast i krain geograficznych na mapie Polski. Będę pytać na ocenę.

    UWAGA: 9 marca wszyscy uczniowie przychodzą ubrani w szkolne czerwone koszulki. 

     

    Zadanie domowe na 2 marca.

    Język polski: Wiersz ” W pamiętniku Zofii Bobrówny” -wybrać sobie jedną zwrotkę i nauczyć się na pamięć. Napisać w zeszycie notatkę o Juliuszu Słowackim ( kim był i jakie dzieła stworzył)

    Uczniowie którzy byli dzisiaj nieobecni niech uzupełnia ćwiczenia ze stron 150, 151, 155 oraz 156.

    Historia: Obejrzeć filmik o powstawaniu słynnej ” Panoramy Racławickiej” i napisać kilka zdań o znaczeniu bitwy pod Racławicami.

    https://youtu.be/VdL_eo7qkaQ?si=JwBW5yKAk5zlMGgx 

    Geografia: Ćwiczenie ze str.85 (tabelka)

     

    Zadanie domowe na 24 lutego.

    Język polski: Zad. 7/186, 1,2,3 ze str. 186-187

    Historia: Przygotować się do sprawdzianu (pytania i odpowiedzi otrzymaliście na lekcji)

    Geografia: Proszę zrobić zadania za str. 79-80

    Pragnę pochwalić wszystkich uczniów za piękne wykonanie projektów z geografii. Jestem z Was dumna!

    UWAGA. Uczniowie otrzymali sprawdzone prace konkursowe z języka polskiego. Proszę przepisać je na czysto i wysłać na konkurs “Być Polakiem”. Do każdej pracy wpięłam protokół zgłoszeniowy, który wypełnia rodzic/opiekun i wysyła ze swojej poczty. Z góry Państwu dziękuję za pomoc.

     

    Zadanie domowe na 17 lutego

    Język polski: Ćw.4, 5,6,7 8 (str. 144-146)

    Historia: Ćw. 7/95, krzyżówka ze str.98-99.

    Geografia: Ćwiczenia ze str.72-73. Przypominam o projekcie ( tematy wylosowaliście w ubiegłym tygodniu). Proszę przygotować to w formie plakatu.

    UWAGA: 17 lutego wszyscy uczniowie przychodzą w koszulkach szkolnych.

    Zadanie domowe na 10 lutego.

    Język polski: Przygotować się do sprawdzianu z odmiany przez przypadki (w liczbie pojedynczej i mnogiej) rzeczowników: Amerykanin, Meksykanin, wegetarianin oraz nauczyć się pięknie czytać wiersz ” Kruk i lis” ze str. 137

    Historia: Zadanie domowe 1 i 2 ze str. 89 -90.

    Geografia:  Uczniowie dzisiaj  losowali tematy projektów do wykonania na 17 lutego. Liczę na  staranne przygotowanie. Na 10 lutego proszę  obejrzeć film “Kraina Tysiąca Bocianów” (link poniżej), wypisać zwierzęta, o których mowa oraz w kilku zdaniach napisać o swoich wrażeniach. Czyli co Was zaskoczyło lub co się Wam podobało. Życzę miłego rodzinnego oglądania.

    Kraina Tysiąca Bocianów /czyta KRYSTYNA CZUBÓWNA / muz. Michał Lorenc /CAŁY FILM (youtube.com)

    Zadanie domowe na 3 lutego

    Język polski:  „Opisz jakieś mniej znane wydarzenie: historyczne, kulturalne, naukowe, kształtujące pozytywny obraz Polski i warte upowszechnienia ”.  Oto propozycje tematów:

    • Uczta u Wierzynka , wydana przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 r. dla monarchów i książąt Europy.
    • Ołtarz Wita Stwosz, fenomen rzeźby religijnej z 1477 r.
    • Pacta conventa czyli pierwsza wolna elekcja w 1573 r., demokracja to nasza specjalność.
    • Pierwsza europejska konstytucja to Konstytucja 3 Maja 1791 r. – wzór dla całej Europy.
    • „Nie damy ziemi, skąd nasz ród”, Michał Drzymała i jego sławny wóz, 1904 r.
    • Wygrał Polskę na fortepianie, czyli rzecz o I. J. Paderewskim, ale też żonie Helenie i jej lalkach 1918 r.
    • Złamali kod Enigmy i to nie jeden raz, bo 1932 i w 1938 r.
    • Odkryli wąwóz Colca w 1981 r, zostali bohaterami narodowymi Peru.

    To tylko propozycje i jeżeli poszukacie to na pewno znajdziecie jeszcze inne ciekawe tematy.  Praca powinna zawierać minimum 500 znaków. Macie na to aż 2 tygodnie ( zwróćcie uwagę, że z pozostałych przedmiotów macie bardzo mało zadane,  tak abyście mogli skupić się na tym wypracowaniu).   Już teraz jestem ciekawa Waszych prac. Powodzenia!

    Historia;  Zadanie domowe #10, str.83-84

    Geografia: Ćwiczenie  1, str.60

    UWAGA: Jutro na mszę szkolną każdy uczeń przychodzi w koszulce szkolnej i przynosi papierowe serduszko z wypisanymi imionami i nazwiskami swoich Babć i Dziadków. Gdyby ktoś miał jakieś zapytania odnośnie pracy z języka polskiego to proszę do mnie śmiało  pisać lub dzwonić. 27stycznia nie ma zajęć w naszej szkole.

     

    Zadanie domowe na 20 stycznia.

    Język polski:  Dzisiaj tj. 13 stycznia pracowaliśmy tylko z podręcznikiem języka polskiego. Osoby nieobecne niech uzupełnią strony: 84,85,86,94,95,

    1. “Moi kochani Babcia i Dziadzio” – proszę napisać wypracowanie o swoich Dziadkach (minimum 150 znaków)
    2. Kolęda ” Pójdźmy wszyscy do stajenki” – 2 pierwsze zwrotki na pamięć ( będę pytać na ocenę)
    3. Zadanie nr 5/96 oraz 6/96

    UWAGA: 21 stycznia o godz. 1.30 pm będzie uroczysta Msza Św. w intencji wszystkich Babć i Dziadków. Uczniowie przychodzą do kościoła na godz. 1 pm. Obowiązują koszulki szkolne. O godzinie 1.15 pm odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu uczniów ( nasza klasa śpiewa właśnie ” Pójdźmy wszyscy do stajenki).  Natomiast 3 lutego odbędzie się bal karnawałowy dla dorosłych.  Impreza będzie w budynku naszej szkoły. Koszt to $80 od osoby. Za niewielką  dopłatą  zapewniamy opiekę dzieciom od zerówki do klasy 4, gdyby ktoś nie miał z kim zostawić swoich pociech.

    Święta, Prezent, Bombki, Gałązka, Świerku

    Drodzy Uczniowie. Życzę Wam oraz Waszym Rodzicom i Opiekunom wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych radości, miłości i spokoju. Niech ten wyjątkowy czas będzie okazją do odpoczynku i nabrania sił na nadchodzący rok. Niech obecność Nowonarodzonego przyniesie nadzieję na przyszłość i umocni w wierze. Niech każda chwila z bliskimi będzie niezapomniana, a Nowy Rok będzie pasmem sukcesów. Wesołych Świąt!

    P.S. Z całego serca dziękuję za pamięć, życzenia świąteczne oraz prezent. 

     

    Zadanie domowe na 9 grudnia.

    Język polski: a) Napiszcie o zwyczajach adwentowych w różnych regionach Polski i podajcie źródła, w których z pochodzą Wasze informacje. Możecie wykorzystać internet (wtedy proszę podać adres strony ), książki lub czasopisma (podajemy autora i tytuł).

    b) Podzielcie się z rodzicami swoimi wrażeniami po spotkaniu z panem Dobromirem Makowskim. Napiszcie w zeszycie kilka zdań o tym spotkaniu.

    Historia: Zadanie 9/75.

    UWAGA: 9 grudnia przychodzimy do szkoły w naszych szkolnych koszulkach. Mile widziane będą również różne ozdoby na głowę typu: czapki mikołajowe, opaski itp.

     

    Zadanie domowe na 18 listopada.

    Język polski: Ćwiczenia 1,2,3 str.45 oraz 4,5,6 str.46. Ponadto przypominam o nauczenie się nazw przypadków   ( Mianownik : kto?, co? itd.)

    Historia: Zadanie 7/64 oraz 8/65 (odpowiedzieć w zeszycie na pytania). Wszyscy chętni, którzy zrobią to w formie  plakatu  “Tadeusz Kościuszko”, otrzymają ocenę 6.

    UWAGA: Zgodnie z ustaleniami Pani Dyrektor, każdy uczeń, który będzie zachowywał się źle w szkole, na następne zajęcia, przychodzi z rodzicem. Bardzo proszę, aby Państwo porozmawiali z dziećmi i uświadomili im, jakie  konsekwencje ich czekają.

     

    Zadanie domowe na 11 listopada.

    Język polski: Ćwiczymy odmianę przez przypadki. Proszę w zeszycie odmienić następujące wyrazy: dzieci, rower, kapelusz, buty. 

    Historia: Proszę zrobić zadania 3i4/54 oraz zadanie  7/55.

    Geografia: Przygotować się do kartkówki (pytania dostaliście dzisiaj) oraz obejrzeć film o dolinie Biebrzy  https://youtu.be/SgWVinYlkpU?si=U0y9-81kF4f88UVr  

    UWAGA: Pani Dyrektor prosi wszystkich rodziców uczniów klasy 7 o spotkanie i przybycie do szkoły 11 listopada na godz. 1.30 pm

     

    Zadanie domowe na 4 listopada. 

    UWAGA: 19 listopada nasza szkoła będzie obchodzić swój jubileusz. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla nas wszystkich, którzy jesteśmy związani z ta placówka. W związku z tym już w najbliższą sobotę będą sprzedawane bilety na tę uroczystość. Zachęcam serdecznie wszystkich Państwa do wspólnego świętowania jubileuszu naszej szkoły.

    Język polski: Proszę zrobić zadanie nr 2 i 3 ze str. 71 (w zadaniu nr 3 piszemy o zwierzątku, które mamy lub o jakim marzymy). W  zeszycie proszę ułożyć zdania z  następującymi wyrazami: nieodpowiedzialny, niezwykły, nieporządek, niedokładnie, niezdrowo, niebezpiecznie. 

    Historia: Zadania numer 3 i 4 str.43 oraz zadanie 6 ze str.45.

    Geografia: Ćwiczenia nr 1/44 oraz ćwiczenia 4 i 5 /45.

     

    Zadanie domowe na 28 października.

    Język polski: Proszę zrobić ćwiczenia od 1 do 6 (str. 63-64) oraz zapisać w zeszycie nazwy przypadków oraz odpowiadające im pytania np. Mianownik (kto?, co?)  i nauczyć się tego.

    Historia: Dokończyć zdania w ćwiczeniu nr 2 na str.28-29 i zapamiętać. Bedzie z tego sprawdzian.

     

    Zadanie domowe na 21 października. 

    J.polski: Zadanie nr 3 i 4 str.60. Proszę zwrócić uwagę na wyrazy z: rz, ż, ó, u w zad, 4. Będziemy pisać dyktando.

    Historia: Zadanie domowe#2 str.21-22.

    Geografia: Proszę w zeszycie wyjaśnić następujące pojęcia tzn. czym charakteryzują się: niziny, wyżyny, kotliny, pojezierza i góry. Podaj po 2 przykłady dla każdej kategorii.

    UWAGA: Za tydzień obchodzimy Polonijny Dzień Dwujęzyczności. Wszyscy uczniowie przychodzą w szkolnych, czerwonych koszulkach.  Serdecznie dziękuję za życzenia i kwiaty z okazji Dnia Nauczyciela.

     

    7 października nie ma zajęć szkolnych. Zapraszamy wszystkich uczniów  w piątek na godz. 6.30 pm do kościoła. Będziemy wspólnie odmawiać różaniec.

    Zadanie domowe na 14 października. 

    J.polski: Proszę  przeczytać czytankę “Spotkanie z niewidomą koleżanką”(str.56-57) i odpowiedzieć na pytania pod tekstem.

    Historia: Lekcja 2. Wiek XVII. Proszę przeczytać temat  i odpowiedzieć w zeszycie na następujące pytania:

    • Z jakimi krajami Polacy toczyli wojny w XVII wieku.
    • Czym była husaria ?
    • Co to było Liberum veto?
    • Dlaczego wojnę ze Szwecją nazwano “potopem”?

    Obejrzyjcie również  krótki film o potopie szwedzkim (link załączam niżej)

    https://youtu.be/8v5HFwvrtNI?si=yu5Icd_mT9kdktEt  

     

    Zadanie domowe na 30 września.

    J.polski: zad.2/19, zad.1/23 oraz zad. 3/24

    Historia: Zadanie domowe #1 (strony 11-12)

    Geografia: zad.1/13

    UWAGA: 23 września nie ma zajęć szkolnych.

     

    Zadanie domowe na 16 września. 

    J. polski :Proszę zrobić zadania numer 2 i 3 ze strony 12 oraz przeczytać  czytankę ” Wybory najmilszej”

    ( strona 16-17). Będzie czytanie na ocenę.

    Geografia: Korzystając z podręcznika i mapy Polski zrobić zadania ze strony 7.

    UWAGA: Bardzo proszę, aby na przyszłe zajęcia tj. 16 września, uczniowie ubrali nasze szkolne koszulki. Jeżeli ktoś nie ma, niech ubierze koszulkę w czerwonym kolorze.