Klasa 1 Liceum
PRACA DOMOWA na 13 maja:
Ćw. G-6 str. 238 Uzupełnij zdania poznanymi na lekcji związkami frazeologicznymi, a następnie rozwiąż krzyżówkę.
Uwaga: 6 maja nie ma lekcji. Osoby zapisane na paradę proszone są o przybycie na godz. 9:00 rano.
PRACA DOMOWA na 29 kwietnia:
Która z omawianych na lekcji bajek Ignacego Krasickiego zainteresowała Cię najbardziej i dlaczego? Uzasadnij swoją opinię.
Uwaga: 6 maja nie ma lekcji. Osoby zapisane na paradę proszone są o przybycie na godz. 9:00 rano.
PRACA DOMOWA na 22 kwietnia:
Za tydzień, 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie obchodzić Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Co każdy z nas może zrobić z tej okazji? Napisz wypracowanie, w którym omówisz swoje pomysły.
PRACA DOMOWA na 15 kwietnia:
Proszę, aby uczniowie, ktorzy nie pisali sprawdzianu z baroku byli przygotowani na 15 kwietnia. Przypominam też o oddaniu zaległych prac domowych.
Jutro 2 kwietnia w Niedzielę Palmową serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami na uroczystą Mszę św. z procesją o godz 1:30. A w przyszłą sobotę o godz. 12:00 na święcenie pokarów.
PRACA DOMOWA na 1 kwietnia:
Sformułuj po trzy argumenty do tez:
a) Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności.
b) Dbając o środowisko naturalne, ratujemy naszą planetę.
Proszę przygotować się do sprawdzianu wiadomości z baroku. W szczególności proszę powtórzyć wiadomości ze str. 170, 173, 175-177, 204-205 (podręcznik do języka polskiego).
Uwaga: 2 kwietnia w Niedzielę Palmową serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami na uroczystą Mszę św. z procesją o godz 1:30.
PRACA DOMOWA na 18 marca
Proszę dokończyć ćw. 4 str. 197 i ćw. 2 str. 198 (podręcznik do języka polskiego).
Przypominam o pracy pisemnej z ubiegłego tygodnia!
PRACA DOMOWA na 11 marca:
Ćw. G-3 str. 189 (podręcznik do języka polskiego)
Na podstawie informacji z lekcji wyjaśnij dlaczego barok nazywamy epoką przepychu i kontrastów w sztuce i literaturze (praca pisemna minimum 100 słów).
PRACA DOMOWA na 4 marca:
Ćw. 1 i 2 str. 179 (podręcznik do języka polskiego)
Przypominam o konkursie: “Być Polakiem” – “Współcześni polscy odkrywcy i wynalazcy, żyjący i pracujący poza granicami Polski.”
PRACA DOMOWA na 25 lutego:
Ćw. 1 str. 167 (podręcznik do języka polskiego)
PRACA DOMOWA na 18 lutego:
Proszę przygotować się do sprawdzianu wiadomości z renesansu. W szczególności proszę powtórzyć wiadomości ze str. 90-92, 96, 98, 102 oraz przypomnieć sobie omawiane na lekcjach utwory Jana Kochanowskiego.
PRACA DOMOWA na 11 lutego:
Podręcznik do geografii str. 81-83.
Uwaga: Za tydzień spotykamy się o godz. 8:15 – wyjazd do Copernicus Center na warsztaty dla młodzieży klas licealnych.
PRACA DOMOWA na 4 lutego:
Proszę przygotować się do powtórki z epoki renesansu i przypomnieć sobie ważne pojęcia, daty, wydarzenia, wybitnych ludzi i powstałe w tym czasie utwory – podręcznik do języka polskiego str. 158.
Na podstawie wiadomości i ćwiczeń z lekcji proszę napisać kondolencje dla Jana Kochanowskiego z powodu utraty córki Urszulki.
UWAGA: w przyszłą sobotę 28 stycznia nie ma zajęć lekcyjnych!!!
PRACA DOMOWA na 21 stycznia:
Ćw. 4 str. 144 i ćw. G-7 str. 147 (podręcznik z języka polskiego)
UWAGA: 28 stycznia nie ma zajęć szkolnych!!!
PRACA DOMOWA na 14 stycznia:
Ćw. G-5 str. 136 i ćw. G-6 str. 137 (podręcznik z języka polskiego)
Poproś Rodziców, aby na mapie Polski (podręcznik do geografii) pokazali Ci miejscowość, z której pochodzą i opowiedzieli, co ciekawego znajduje się w okolicy. Zrób notatkę!
UWAGA: 28 stycznia nie ma zajęć szkolnych!!!
PRACA DOMOWA na 7 stycznia:
Wybierz jedno z trzech poniższych pytań i odpowiedz na nie pisemnie:
- Która z trzech zamieszczonych w podręczniku fraszek Jana Kochanowskiego zainteresowała Cie najbardziej? Dlaczego?
- Czego można z fraszek dowiedzieć się o poecie?
- Czy zgadzasz się z Janem Kochanowskim, że zdrowie i rodzina są najcenniejsze w życiu człowieka?
PRACA DOMOWA na 10 grudnia
Napisz kilkuzdaniową wypowiedź, w której podzielisz się swoimi myślami, uwagami i refleksjami na temat poznanej na lekcji “Pieśni XXV” Jana Kochanowskiego.
Ćw. G-4 str. 120 podręcznik
Przypominam, że do 10 grudnia można u wychowawców klas zakupić dla dorosłych bilety na szkolną Wigilię z jasełkami (cena $15).
PRACA DOMOWA na 3 grudnia
Zadanie I, II i III str. 114
W zadaniu I wykorzystując informacje z lekcji uzupełnij kalendarium życia Jana Kochanowskiego. W zadaniu II nie zapomnij uzasadnić dlaczego!
Jutro w niedzielę 20 listopada o godz. 1:30 Msza Św. Rodzinna, w czasie której uczniowie klas licealnych wystąpią z krótkim programem z okazji święta naszego patrona Św. Brata Alberta. O godz. 2:30 zapraszamy na projekcję filmu “Pokolenie Podłączonych” o niebezpieczeństwach świata wirtualnego. Wstęp wolny.
Udanego Święta Dziękczynienia!!!
PRACA DOMOWA na 19 listopada
Wybierz 4 wyrazy z ćwiczenia 7 str. 108 i ułóż z nimi zdania rozwinięte.
Zadanie 6 str. 107 (Uzupełnij oś czasu).
PRACA DOMOWA na 12 listopada
Zadanie I str. 99 – Odpowiedz PEŁNYMI zdaniami.
PRACA DOMOWA na 5 listopada:
Zadanie 1 str. 93 (podręcznik). Wymień kilka powodów, dla których XVI wiek zasługuje na miano “złotego wieku” w dziejach Polski.
Proszę przygotować się do sprawdzianu wiadomości z epoki średniowiecza (ramy czasowe, wydarzenia historyczne, ważne daty, pojęcia, wzorce osobowe).
Przypominam o oddaniu do sprawdzenia zaległych prac pisemnych!
PRACA DOMOWA na 22 października:
Z okazji obchodów Dnia Dwujęzyczności rozmawialiśmy na lekcji o różnych polskich zwyczajach i obrzędach. Wybierz swoje ulubione i napisz o nich krótką wypowiedź (minimum 100 słów). Wyjaśnij dlaczego akurat te podobają ci się najbardziej. Być może są one związane z twoimi ulubionymi świętami, albo należą do tradycji twojej rodziny.
Uwaga: Zachęcamy do udziału w czwartej edycji konkursu literackiego Dziennika Związkowego: ROK 2022 W 365 SŁOWACH. Podobnie jak w poprzednich latach, autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody finansowe ufundowane przez Polish National Alliance. Kilkanaście wyróżnionych prac zostanie opublikowanych w bożonarodzeniowym dodatku do Dziennika Związkowego, który ukaże się 23 grudnia 2022. Więcej informacji przekażemy w klasie lub drogą emailową.
PRACA DOMOWA na 15 października:
Ćwiczenie 3 lub 4 (do wyboru) str. 51.
PRACA DOMOWA na 8 października:
Na podstawie słownictwa i wyrażeń językowych poznanych na lekcji napiszę wypracowanie – “Opis jesieni” (minimum 100 słów).
Opis jest formą pisemną, która służy przekazywaniu informacji na temat wybranego przedmiotu. Można opisywać ludzi, zwierzęta, miejsca, przedmioty, krajobrazy, uczucia, przeżycia itp. Żeby dobrze coś (kogoś) opisać, trzeba umieć obserwować, zauważać szczegóły, dostrzegać różnice i podobieństwa. Zanim przystąpisz do pisania, przemyśl dokładnie, co masz opisać. Zwróć uwagę na szczegóły. Używaj wielu przymiotników, staraj się je różnicować. Pisz pełnymi zdaniami, staraj się, aby tekst przyjemnie się czytało. Nie nadużywaj czasowników „jest”, „ma”, „był”.
PRACA DOMOWA na 1 października:
Witam serdecznie Rodziców i Uczniów klasy I L!!!
Proszę przeczytać opowiadanie “Ikar” Jarosława Iwaszkiewicza (podręcznik str. 26).
Przypominam o uzupełnieniu form zapisu i sprawdzeniu podręczników. Proszę, by wszyscy uczniowie mieli ze sobą zeszyt, folder, ołówki (do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku) i długopis.
Dziękuję i do zobaczenia!