Show

St. Albert Chmielowski Polish School
2600 North Sayre Ave.
Chicago, IL 60707
773-430-2099

2 Liceum

Zadanie domowe na 7 maja

 1. Osoby, które chca poprawić ocenę z historii  – poprawka testu z I wojny światowej.
 2. Przygotuj projekt idealnego miejsca do zamieszkania lub na wakacje (do wyboru). Forma dowolna: plakat reklamowy, broszurka, folder reklamowy. Wykorzystajcie wiadomości i słownictwo zwiazane z życiem w mieście lub na wsi, które ćwiczyliśmy na ostatnich kilku lekcjach. W razie pytań, prosze o sms na tel. 773-592-1433.
 3. 7 maja przychodzimy do szkoły w koszulkach szkolnych – Święto 3 Maja (parada szkolna)
 4. Zapisy do szkoły na nowy rok szkolny tylko do połowy maja po niższej opłacie. Po zakończeniu roku szkolny, opłata wzrośnie.

 

Zadanie domowe na 23 kwietnia

 1. Proszę powtórzyć i nauczyć się znaczeń zwiazków frazeologicznych poznanych na ostatniej lekcji – kliknij tutaj
 2.  Napisz krótkie opowiadanie, w którym użyjesz 4-5 wybranych zwiazków frazeologicznych (jako przykład zobacz ćwiczenie II na tej samej kartce)

 

Zadanie domowe na 26 marca

1. Proszę powtórzyć i nauczyć się nazw mieszkańców krajów (ćwiczenie, które robiliśmy w klasie) – sprawdzian

2. Przygotuj ustna wypowiedź na temat: “Gdybym mógł/mogła wyjechać do innego kraju, pojechałbym/pojechałabym do …. (Około 1 minuty)

3. Proszę przynieść różańce, wspólnie z cała szkoła będziemy modlić się o pokój na Ukrainie i w Europie.


Zadanie domowe na 19 marca

 1. Dokończ wypowiedź: Gdybym mógł/mogła przez jeden dzień być kimś innym …… (użyj trybu przypuszczajacego na przykład: zmieniłbym/zmieniłabym, byłbym/byłabym, chodziłbym/chodziłabym) – wypowiedź musi mieć minimum 150 słów.

 

Zadanie domowe na 12 marca

 1. Zastanów się, jakie sa zalety i wady mediów społecznościowych (Instagram, Facebook, Twitter itd.) W kilku punktach przedstaw USTNIE  korzyści i niebezpieczeństwa wynikajace z korzystania z tych mediów. Nagraj swoja wypowiedź na telefonie i prześlij na numer 773-592-1433.
 2. Krótki test z historii przeniesiony na tę sobotę: zapamiętaj wydatrzenia, daty, postacie i nazwy zwiazane z I wojna swiatowa (tabela na stronie 189) – przygotuj sie do krotkiego testu.
 3. Ponieważ był problemy z zadaniem w poprzednim tygodniu, proszę o poprawienie.
 4. Zapisy do naszej szkoły 18 i 19 marca. Opłata rejestracyjna $80.00 tylko do 21 maja. Po tym terminie opłata będzie wynosić $100.00

 

Zadanie domowe na 5 marca

Historia – Zapamiętaj wydatrzenia, daty, postacie i nazwy zwiazane z I wojna swiatowa (tabela na stronie 189) – przygotuj sie do krotkiego testu.

Język polski – Obejrzyj kopie obrazów na stronie 199. (ćwicz I). Zastanów się, jakie kierunki w malarstwie reprezentuja te obrazy (impresjonizm, ekspresjonizm, naturalizm, symbolizm czy secesja)?

Uzasadnij swoja opinię, korzystajac ze słownictwa z ramki na stronie 199 lub informacji w podręczniku na stronie 192-193)

 

Zadanie domowe na 19 lutego

Nie bez powodu tak pilnie ćwiczymy poloneza w naszej szkole, jest to jeden z naszych narodowych tańców o bardzo bogatej tradycji. Najbardziej znany opis poloneza w literaturze polskiej to polonez z XII księgi “Pana Tadeusza”.  Bardzo proszę o przeczytanie tego fragmentu utworu (tutaj: polonez ) oraz obejrzenie fragmentu filmu (tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ANhZ9Gizc8Y

Po przeczytaniu i obejrzeniu fragmentu odpowiedzcie pisemnie na pytania (pełnymi zdaniami):

 1. Czy adaptacja filmowa wiernie przedstawia opis poloneza w “Panu Tadeuszu”? 
 2. Jakie cechy poloneza można wyrożnić na podsawie tekstu i obejrzanego fragmentu? Wymien kilka przymiotników.
 3. Jakie figury taneczne można znaleźć w tekście, a jakie na filmie?
 4. Czy pamietasz głównych bohaterow “Pana Tadeusza”? Kto występuje w tej scenie?
 5. Jak myślisz, dlaczego wlaśnie polonezem rozpoczynaja się polskie “studniowki”

Przypominam o strojach w sobotę: białe bluzki oraz ciemne spodnie (chłopcy), czerwone spónice oraz odpowiednie obuwie.  Życzę powodzenia w odtańczeniu poloneza w sobotę, jestem pewna, że będzie wspaniale!